События

29 октября 2018, 17:16 Источник: АПК-Информ Просмотров: 2377

Органічна переробка та збут: нові можливості для готового продукту

25 жовтня в Києві в рамках виставки World Food відбулася V Міжнародна конференція «Органічна переробка та збут», організована Союзом виробників сертифікованих органічних продуктів «Органічна Україна» та органом сертифікації «Органік Стандарт». Підтримку заходу люб'язно надали компанія «Органік Синтез», проект «Агроторгівля України» (АТУ), а також FiBL і SECO. Головним інформаційним партнером виступило ІА «АПК-Інформ».

Спочатку з вітальним словом до учасників, яких налічувалося близько 150 осіб, звернулися організатори Олена Березовська і Сергій Галашевський, а також спонсори заходу – менеджер проекту АТУ Андре Пілінг і представник «Органік Синтез» Дмитро Лисенко. Крім того, були розіграні кілька подарунків від організаторів – в тому числі кошики, повні органічних продуктів харчування українських виробників.

У сесійній програмі першою виступала президент «Органічна Україна» Олена Березовська, яка презентувала каталог української органічної продукції. Крім того, була розглянута історія розвитку внутрішнього ринку органічної продукції в Україні: від перших продуктів на полицях магазинів, маркетингових заходів які проводяться в подальшому і до стратегії 3.0, що враховує сучасну швидкість життя і вікові особливості попиту.

Директор «Органік Стандарт» Сергій Галашевський навів аналітику щодо ринків України та світу. Були розглянуті особливості попиту у ключових імпортерів української органічної продукції, а також номенклатура експорту. За словами доповідача, найбільшим попитом у імпортерів на сьогоднішній день користується українське фуражне зерно, але особисто він мріє про те, щоб Україна сама виробляла органічні корми для с/г тварин і експортувала їх і продукцію з найбільшою доданою вартістю – в тому числі м'ясо-молочну.

Подальші виступи були розбиті на тематичні блоки. Цікавою особливістю виступів директорів і представників переробних підприємств було те, що всім їм завчасно були задані однакові цікаві запитання, і слухачі отримували досить повну картину про кожне з підприємств, а також могли порівняти їх між собою під кінець сесій.

Першою була сесія м'ясо-молочної переробки, на якій виступили директор ТОВ «Органічний м'ясний продукт» та ТОВ «Органік Мілк» Олена Стретович, комерційний директор ПП «Агроекологія» Павло Захарченко та директор ТОВ «Старий Порицьк» Валентин Обштир. Учасники конференції змогли дізнатися, що надихнуло кожного з власників на створення і ведення органічного виробництва «від поля до полиці», адже ці компанії практично на всіх етапах справляються власними силами – від вирощування с/г культур, випасання худоби та наступної переробки і торгівлі. Також ми дізналися, чим унікально кожне з виробництв, і звичайно змогли з'ясувати, як вирішується проблема реалізації та інформування покупців про цінність продукту «органік» в кожному випадку. У всіх доповідях прозвучала думка, що основною проблемою в Україні є те, що «мало хто усвідомлює, що він купує в магазині». І саме над усвідомленістю покупців потрібно працювати в першу чергу і спільно. Тоді в Україні років через 10 споживання органічних продуктів буде не нижче, ніж в ЄС.

У сесії з борошномельно-круп'яного виробництва було 3 очних учасника – Олексій Соломко незалежний експерт, голова асортиментного комітету «Органічна Україна», Микола Сафонов директор ТОВ «Діамант ЛТД», Дмитро Похила директор ТОВ «Органік Лайф», а також один заочний – свою презентацію надав Андрій Олефіренко, директор ТОВ «Органік Оригінал». У кожному з виступів була озвучена проблема доступності і якості органічної сировини для переробки на внутрішньому ринку України. Також спікери висловилися щодо труднощів і значних фінансових витрат при реалізації продукції через супермаркети в Україні і на експорт. Як і в попередній сесії, ми дізналися, що надихнуло власників при переході на органічні продукти, а також почули побажання тим, хто тільки має намір цим зайнятися.

У сесії з виробництва рослинних олій виступали Олексій Качковський, директор НВО «Інститут органічного виробництва», Дмитро Вольський, провідний менеджер проекту Organic ТОВ «Укролія», Олена Яценко, адміністративний директор ПОСП «Зоря», Олександр Дуда, голова Асоціації виробників амаранту і амарантової продукції. Потрібно зауважити, що представлені підприємства дуже різняться як за масштабом, так і за продукцією, яка випускається, і цільовою аудиторією, тому в кожного є свої специфічні труднощі та досягнення. Під кінець ж сесії О.Качковським була наведена актуальна інформація про особливості попиту на органічні олії в різних регіонах світу, а також надані рекомендації щодо підвищення ефективності переробки та реалізації для українських компаній.

У сесії з фруктово-ягідної переробки були присутні директор ТОВ «Органік Експерт Консалтинг» Юлія Ворощук, директор з продажів ТМ «Лікберрі» Ірина Лукашук і комерційний директор ФСХ «Золотий Пармен» Євген Мисник. Обговорювали, зокрема, те, як в умовах повсюдного перевиробництва яблук, в тому числі органічних, компаніям вдається знаходити свою нішу і бути в плюсі. Розглянули питання про те, як під ТМ «Лікберрі» вдається випускати затребуваний в сучасному суспільстві продукт, який продається навіть в аптеках. А Ю.Ворощук розкрила найактуальніші проблеми виробників і переробників плодово-ягідної продукції.

Окрема сесія була присвячена світовим ринкам органічних продуктів. В її рамках Анастасія Білич, експерт проекту «АТУ» поділилася останніми тенденціями в харчовій переробці та збуті з міжнародної виставки SIAL Paris 2018. Якщо дуже коротко (сама доповідь була інформаційно насичена, а також екстремально актуальна і цікава), то Європа хоче Organic+, тобто недостатньо вже просто вирощувати «без хімії», потрібно робити продукт унікальним і корисним для споживача. А два німецьких експерта – Томас Райнер з компанії Thomas Consulting і Андре Пілінг, керівник проекту «АТУ» – надали інформацію до роздумів про те, яким хочуть бачити органічний продукт на полицях німецькі споживачі, а також яких заходів українські виробники можуть вжити для виходу на даний ринок.

У заключній сесії планувався відкритий діалог виробників з мережевими супермаркетами і локальними спеціалізованими магазинами, але із заявлених представників ритейлу приїхали тільки двоє. В результаті Вадим Гуров, категорійний менеджер WINETIME, розповів про те, які продукти і чому користуються попитом у даній мережі, і на що варто звернути увагу, щоб взаємодія виробника органічного продукту з мережами була успішною і прибутковою для обох сторін. Власник і директор магазинів «Дача» Олександр Щербина розповів про відмінності невеликого спеціалізованого магазину і мережевого, а під кінець запросив всіх зацікавлених переробників до співпраці з цією мережею на пробний або тривалий термін. Несподіваним став інтерес, хоча і заочний, мережі «АТБ» до органічної продукції: представником були залишені контакти для обговорення питань тет-а-тет.

Вишенькою на торті конференції «Органічна переробка та збут» стали виступ О. Березовської, яка підвела підсумки дня, а також спільна підготовка кількох звернень від учасників органічного ринку: до Мінагропроду, до мереж від операторів і до операторів від мереж. Фінальним же акордом стали озвучені актуальні на поточний момент цифри зростання органічного ринку в межах України – 30% за рік (!). А при налагодженні співпраці виробників і мереж за 3-4 роки можна очікувати і подвоєння обсягів.

 

Тетяна Друзь

Комментарии

Вы должны быть авторизованы для того, чтобы оставить комментарий

Похожие статьи